Vážení a milí blažení kytkožrouti,
tak jsem se rozhodla inovovat formát Zpravodaje všech blažených kytkožroutů. Novinky ze světa jedlého kvítí a býlí můžete očekávat nyní každou první středu v měsíci, a to přesně v pravé poledne. Je to den, kdy se zkouší sirény. Takže až příště zazní sirény, otevřete si email a přečtěte si další zprávy.
Za námi je léto, které stálo z všeobecného pohledu jen za pár slz, protože to sucho je opravdu k pláči. Slzami se ale nic nespraví a navíc se s nimi nedá zalévat, protože jsou slané pro rostliny hypertonické. Možná jste ale nasušili něco bylin, protože takové počasí je jako stvořené pro právě pro tuto činnost. Když je velké sucho, tak se v rostlinách tvoří víc aromatických látek. Nebo jsou prostě jen koncentrovanější.
Před námi je září a po tom suchém a parném létě je těžko odhadnout jaké bude.
Ale jděte do toho, protože je to poslední zelená šance. Někde určitě ještě něco vyrazí, tedy obrazí, ale to budete muset sbírat spíš sami, protože já už jsem žádný veřejný seminář na tento měsíc nevypsala. To může být i dobrá zpráva, protože si můžete ještě na poslední chvíli uspořádat svůj vlastní seminář, pokud se Vás sejde dost. Bude mi eventuálně potěšením, protože léto skončí až na sv. Michala, tj. 29. září, v den, kdy se má sklízet fenykl.
Tady je pár rad, co dělat v září.
- Najděte si posekané meze, které obrašily. Nebojte se sbírat bršlici kozí nohu. Rostlina, která si nevšimla, že je vlastně podzim a znovu a znovu a znovu vyráží, jakoby bylo jaro a ona bez rozumu. Což taky je. A protože končí čas salátů a nastává čas polévek, můžete si ji přihodit místo petrželky.
- Ještě se najdou místa, kde se dají najít bylinky na zimní zásoby. Když narazíte na kvetoucí řebříček, tak si utrhněte pár snítek a sušte zavěšený někde v teplém průvanu. Co s ním, povím Vám v říjnu. A pak si také udělejte menší zásobičku pelyňku černobýlu. To bude zatím překvapení, protože co s ním, to Vám prozradím pro změnu až v listopadu.
- Seznamte se s vyhlášenými “pampeliškoidy” což jsou máchelka, prasetník, škarda, ale i kapustka, která ač jednoletka, tak často i na podzim vypadá úplně svěže. Tyto byliny, které se snadno spletou s pampeliškou, můžete na drobné nudličky přikrájet do nějakých podzimních salátů. Osobně doporučuji kombinaci strouhaná mrkev, to zelené lupení a temný dýňový olej. Další ingredience jsou dobrovolné – ocet, sůl, pepř, pampeliškové kapary atd.
Dobrou chuť
a pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, stačí kliknout sem
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?