Milí blažení kytkožrouti,
před námi je listopad, což je takový předpokoj nejtemnějšího období roku. Od Dušiček do Hromnic hořívají svíčky – na hřbitovech, adventních věncích nebo při večeřích tête à tête…
Taky pálím s oblibou svíčky, abych si dopřála pocitu většího tepla. Možná jsou i mezi Vámi také takové Ohňomilky a tací Ohňomilové. Oheň je nejstarší televize lidstva, říkalo se před půl stoletím. Dneska by to možná znělo: Oheň je nejstarší displej. Letošní události inspirují k vzpomínání na předky z nových perspektiv. Jak to měli ti Vaši s energetickou krizí, která tenkrát neměla toto označení, takže o ní nevěděli? U nás to bylo takhle:
Prababička Havelková vybudovala hospodu, zájezdní hostinec s tanečním sálem a další ze základního kapitálu pár dolarů. Komouši jí to zabavili a vystěhovali ji do barabizny na protější straně ulice. Žila tam v hladu a chudobě. Když jí byla zima, zatopila si v kamnech chroštím z lesa a na ta kamna si sedla, aby se zahřála. Nedovedu si to představit dodnes.
Dědeček Vilímovský bydlel za svých studií na učitelském ústavu v Chebu v podnájmu. Rodinná mytologie tvrdí, že v zimě míval ráno na umyvadle krustičku ledu. To mi vyprávěla babička, jeho žena, když mne jako předškolní dítko hlídala. Připadalo mi to jako nepochopitelný horor, protože jsem do té doby neviděla jiné umyvadlo, než to porculánové v paneláku. Představa, že voda v něm zmrzne, mi byla nepřestavitelná.
Můj tatínek Vlk pocházel z dobrých poměrů, ale za války už neměli služku. Když si chtěli ráno uvařit kafe nebo meltu, museli napřed koupit na ulici třísky na podpal, pak si přinést ze sklepa uhlí. No a pak už to šlo jako „na drátkách“: vynést starý popel, rozdělat oheň, přiložit uhlí, uvařit vodu (tekla z vodovodu – luxus), umlít kafe… Takovou přípravu zkouším si představit každé ráno, když zapínám kávovar, ale je taky nepřestavitelná.
Tak to jsou skutečné příběhy „našich babiček“, jejichž životní styl se dnes romantizuje jako radostné přimknutí k přírodě. Vím, že mi bude v nacházejících měsících zima, protože jsem energeticky škudlivá dávno. Na zlepšení nálady používám ohřívací láhev. Prostě si večer předehřeju postel, pak tu teplou láhev hladím nohama, a jsem šťastná, že „nemuším do lesa na chroští“, ani do sklepa pro uhlí. Nežijeme si špatně.
A co dalšího můžete dělat v listopadu?
Připravit se na báječné vánoční pečení s květinovými ozdobami
Vybrat si z balíčků kurzů pro sebe i pro své drahé
Kurzy začínají za ode dneška za 148 dní. To máme “za pár”.
Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?