Vážení a milí blažení kytkožrouti,
jsem optimista a doufám, že jste si všechny ty překrásné dny nejkratšího a nejrychlejšího měsíce užili naplno. Protože kdybych byla jízlivý pesimista, tak se metaforou jedné účastnice kurzů zeptám: „Tak co?! Kolik jste toho promáchli?“ Zmíněná dáma se mnou byla jednou na jaře. Při čekání na poslední svatojánský seminář mne zahrnula výčtem svých aktivit, z nichž mi plesalo srdce. Její úspěchy rozhodně nesnižuje fakt, že kterousi nabídku Matky přírody „neproměnila v odpal, ale promáchla“.
Minulý pátek se rozdávalo vysvědčení. Je pro mne nejkrásnější den v roce, dosud a bude navždy. Ještě dneska si dokážu vyvolat pocit blaha, který ten den provázel. Ta lehkost a zdání, že mi patří celý svět, protože se přede mnou otevírá zdánlivě nekonečné volno. Můžu všechno a cokoliv, protože nevstávám do školy.
Můj tatínek jezdíval na Berounku do Černošic. Když první den prázdnin vyběhl radostně ven, tak si strašně přál, aby na něj nečíhal místní kazisvět dětské radosti se svou tradiční větou: „No a za chvíli bude foukat ze strnišť a bude po prázdninách. Cha cha cha.“
A já Vám přeju, abyste v červenci nic „nepromáchli“.
Pro ty, kdo se nikdy nezajímali o baseball, je tu malá vysvětlivka: Stojíte na pálce, připraveni a soustředěni. Proti Vám nadhazovač, za Vámi chytač. Víte, že nadhoz chcete využít k nejlepšímu odpalu (nejlíp rovnou homerun), o to se hraje. Nadhazovač se napřahuje a ten míč rotuje pořád ještě v jeho dlani (na vyhlédnuté rostlině se klubou krásná poupátka). Pak míč letí šílenou rychlostí (rostlina je v plném květu). Váš ladný pohyb, to je samolibé rozhodnutí, že dneska konečně máte čas věnovat květomilné aktivitě. Ale ouha, najednou ten míč drží ten chytač za Vámi… Kytka nebo keř trčí výsměšně před Vámi a špulí na vás maličké plůdky. Promáchli jste perfektní nadhoz. Fak´jo!
A já jsem dnes Váš nahazovač a tady máte mé tři nadhozy měsíce.
Brutnák lékařský (Borago officinalis) je miláček vysoce postavených kuchařů, ikona gastronomických restaurací, nonšalantně se vysemeňující kytka. Semáčky vyráží celý rok a mimo krásných modrých květů má i zajímavé listy. Chutná překvapivě. Příměry jsou různé – okurka, kedluben, ústřice (prý taky).
Od sytě purpurové k bílé, to jsou všechny barvy, které může mít hrachor širolistý (Lathyrus latifolius). Jeho květy mají vynikající chuť mladého hrášku, vysokou odolnost na záhonu i na talíři. Je-li s láskou a hojně zaléván, kvete jako o život. Je to pro změnu můj miláček.
Může se Vám to zdát absurdní, ale i červenec je měsíc vhodný k výsevu ozimého listíčka. Na konci měsíce můžete zvolna rozmýšlet, kam umístíte semínka kozlíčku polního (Valerianella locusta). Tady máte ještě trochu manévrovacího prostoru. Můžete tančit mezi záhonky ale ne déle než do chvíle, kdy zahoukají další sirény.
A jestli jste promáchli, jděte si sednout na lavičku, kde se čeká na další směnu (šanci). V srpnu se můžete pokusit klepnout alespoň ulejvku.
…a pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, stačí kliknout sem
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?