Černý čaj vzniká fermentací listů čajovníku. Stejný proces se dá použít i na jiné listy dostupné za humny. Výsledek je překvapivě podobný. Osvědčenou surovinou jsou listy maliníku, černého rybízu nebo lesních jahod. Nebojte se vyzkoušet i byliny. Vyberte si rostliny, o nichž víte, že jsou jedlé – máta, meduňka, jitrocel…
Potřeby:
- Tkaná bavlněná nebo lněná textilie o rozměrech cca 0,25 m2, tedy přibližně 50 x 50 cm. (Textilie se zabarví tříslovinami, takže pak je z estetických důvodů problematicky použitelná).
- Kousek nebarveného provázku z přírodního vlákna.
- Menší igelitový sáček.
- Nůžky, košík, zkrátka náčiní na sběr
Postup:
Sbírejte sytě zelené listy – ani příliš mladé, které nemají dostatek tříslovin, ani příliš staré, které začínají žloutnout. Nasbírané listy můžete mírně rozrušit – paličkou na maso, válečkem na těsto apod., ale není to nutné. Do velkého hrnce dejte trochu vody a nahoru přidělejte volně prověšenou přírodní textilii (nejraději starou lněnou utěrku). Připravte listům mělké lůžko.
Vodu uveďte do varu, listy dejte na tkaninu a přikryjte pokličkou, aby se hezky zapařily. Trochu je promíchejte, aby všechny hezky ztmavly.
Nechejte vychladnout tak, abyste s nimi mohli manipulovat. Rozložte je v rovnoměrné tenké vrstvě na textilii.
Zarolujte velmi pevně, svažte provázkem a dejte do mikrotenového sáčku. Nechejte dva dny fermentovat. Balíček rozbalte a listy usušte při pokojové teplotě v tenké vrstvě a občas obracejte, aby nezplesnivěly.
Pak už jen stačí nadrtit nebo nastříhat na menší kousky a můžete podávat.
Pokud si chcete s takto získanou surovinou pohrát, můžete ji obohatit o další ingredience – sušené bezinkové plody, sušená jablka nakrájená na malé kousky, sušené květy měsíčku, růže, slézu maurského nebo dalších rostlin.
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?