Mák vlčí (Papaver rhoeas)

Proč je vlčí mák květinou Dne veteránů 11. listopadu

Proč jsou kytkou oslavovanou 11. listopadu zrovna vlčí máky? Dají se jíst nebo jsou jedovaté? A víte, že ve Francii se slaví den veteránů chrpou?

Vždy 11. listopadu se klopy kabátů rozhoří brožemi ve tvaru vlčích máků. Toho dne se slaví Den válečných veteránů. Je to datum, kdy byla ukončena první světová válka. Rostlina s rudým květem se stala symbolem utrpení všech bojovníků. Ale proč? V listopadu přece žádné vlčí máky nekvetou

„Mák vlčí (Papaver rhoeas) je bylina, která bývala považována za obtížný polní plevel. Dnes se kvůli chemickým postřikům vyskytuje vzácněji.“ říká Jana Vlková, propagátorka planých jedlých bylin, a dodává. „Ačkoliv se na výpisech jedovatých rostlin vyskytuje v první desítce, její květní plátky jsou jedlé. Poskytují nádhernou, kulinárně atraktivní, červenou barvu.“   

Bylina, která kvete v pozdním jaru, se nestala symbolem veteránů hned po podpisu kapitulace. Bylo třeba počkat do další vegetační sezony. Krajina rozbrázděná válčením začala obrůstat přirozenou sukcesí. V hojné míře vyrašily „polní plevele“.  Zdevastovanou krajinu rozzářily květy máku a také chrp.

„Aby mohly jednoleté byliny snadno vyrašit, často potřebují volný prostor bez trávy. Vlčí máky i chrpy můžeme pěstovat v zahradách na záhonech, ale v lučních porostech se jim dařit nebude.“ Vysvětluje dále Jana Vlková ekologické aspekty symbolu listopadového svátku. Krajina narušená výbuchy, pojezdy těžkých vozů či zákopy je z ekologického hlediska totéž, co zorané pole, kde  se tak zvaný plevel radostně uchytí. Mimochodem Francouzi slaví Den veteránů chrpou, věčnou souputnicí vlčího máku.“

Je známo, že mák vlčí je velmi blízce příbuzný se známým mákem setým (Papaver somniferum), přírodním zdroje opia. Ve volné přírodě se vyskytuje mnoho dalších druhů, z nichž některé mají také červené květy a pro laika jsou prakticky k nerozeznání. Jsou to například m. pochybný (P. dubium), m. Lecoqův (P. lecoqui), m. východní (P. orientale) a některé další. Jiné plané druhy mohou mít květy žluté nebo bílé.

Bylina se dříve využívala v domácích lékárnách ke zklidnění kašle nebo proti průjmu. Sbíraly se korunní plátky a používaly se sušené. V kuchyni se dělaly z květů sirupy, v nichž se využívala především zajímavá červená barva. O ní se také zmiňuje kytkožroutka Jana Vlková: V jídle, kde se používají velmi malá množství makových květů, se účinné látky prakticky neuplatní. Máky kvetou velmi krátce, a tak rostlina se snaží především přilákat opylovače a svou věnuje energii do tvorby barviva, s nímž si můžeme v kuchyni hrát .“

Čtete také

TZ – Červená řepa jako školní pomůcka

TZ – Červená řepa jako školní pomůcka

18 srpna, 20204 min. čtení

Září patří dětem. Nové boty, penály, mikiny i sady pastelek…ale děti se těší, ačkoliv to obvykle neříkají nahlas, na nové vědění. Jaká je nejzajímavější školní pomůcka pro rozvíjení znalostí, obrazotvornosti i manuální zručnosti? Přece taková, která je nejjednodušší, nejběžnější, nejsnáze…

Kontakt:

Jana Vlková

www.facebook.com/kytkykjidlu

www.kytkykjidlu.cz

IG: @kytkykjidlu

tel.: +420 777 655 910

email: kytkykjidlu@gmail.com

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru