Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,
děláte růžové řízky? Jde samořejme o řízky z růží. Dělají se jinak než řízky vídeňské z růžového telecího masa. Vůbec to není těžké. Zvládne to každý, kdo má po ruce nůž a květináč se substrátem, a samozřejmě tu rostlinu, kterou chce množit. Takže jak na to?
Řízkování stálezelených bylinek, ale i popínavek a keřů v druhé půlce léta představuje efektivní způsob, jak získat velké množství rostlin, které poměrně rychle zakoření a jsou životaschopnější než semenáčky. Z jedlého sortimentu se pro řízkování hodí líska, hlošina, hlohyně, rybíz, ostružiník, maliník, zahradní brusinky a borůvky, také réva, bez černý, růže a mnohé byliny, např. šalvěj, levandule, vavřín, myrta, rozmarýn, tymián a svatolina.
Pro řízkování vyberte zdravou mateční rostlinu – jakékoliv choroby a škůdci se samozřejmě přenesou z matek na odebrané řízky. Použijte ostrý nůž, kterým se řez provede čistě, nůžky stonek stlačí a rostlina pak bude hůř kořenit. A měl by být čistý, ideálně desinfikovaný lihem nebo nad plamenem, abyste si jím nezanesli do řezu případnou infekci. Choroby mohou přetrvávat i ve zbytcích zeminy v květináči, důkladně je proto umyjte.
Kde a jak řízky odebrat
Existují v podstatě dva typy řízků podle umístění na mateční rostlině.
Terminální řízky jsou nejelpší. Jde o vrcholovou část rostliny, nebo vrcholky plně vyvinutých postranních větví. Tyto řízky jsou ve většině případů nejvhodnější a nejrychleji zakoření.
Postranní a listové řízky můžete vytvořit i z postranních větví a u některých rostlin dokonce z jednotlivých listů. Pokud jsou postranní výhonky plně vyvinuté, poslouží stejně dobře jako terminální řízky. V případě listů bude zakořenění řízku trvat déle.
Správné místo pro řez je zóna někde uprostřed stonku, která není příliš tvrdá ani příliš měkká. Pokud jde o jednoleté rostliny a byliny, najděte místo, kde stonek není ani moc křehký, ale přitom není vysloveně tuhý nebo dokonce dřevnatý. Mnoho rostlin ochotně vytváří kořeny v místech s kolínky, tedy tam, kde vyrážejí listy a postranní větve. Zkuste proto odebírat řízky tak, aby místo s kolínkem mělo po umístění do substrátu šanci zakořenit. Délku stonku řízku můžete ještě před zapíchnutím do substrátu upravit.
Zasazení řízku
Na řízku dlouhém 10 až 15 cm odstraňte všechny listy, ponechte pouze dva horní. Pokud se jedná o velké listy, lze je ještě o polovinu zmenšit. V době zakořeňování rostlině pomůže, když odpařuje méně vody. U bylinek s úzkými listy jich můžete naopak ponechat více. Na spodní straně řízku je dobré odříznout proužek kůry, to podpoří tvorbu kořínků.
Květináčky naplňte lehkým substrátem, buď už hotovým koupeným, nebo namíchaným vlastním – z listovky, písku a kompostu. K vylehčení poslouží i perlit nebo kokosová vlákna. Řízky zapíchněte do předem vyhloubených důlků a substrát kolem nich upěchujte tak, aby držely rovně.
Ideální teplota pro zakořeňování se u většiny rostlin pohybuje mezi 15-25°C. Klíčová je také vysoká vlhkost – několik dní po zpracování řízků ji udržujte ideálně pomocí postřikovače. Substrát musí být také stále vlhký. Většinu řízků mrazuvzdorných rostlin však můžete přes zimu nechat v nevytápěném skleníku, s občasnou zálivkou budou na jaře připraveny k výsadbě.
Máte nějaké triky, aby se řízky ujaly?
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.
?
-
Štětka planá (Dipsacus fullonum)39.00 Kč
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)41.00 Kč – 56.00 Kč
-
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)43.00 Kč
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?