Poradna, jaká zelenina se miluje a jaká nesnáší

Milostné vztahy i nepřátelství zelenin

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, 

záhonky oschly a můžeme radostně sázet zeleninu i květiny. Aby nám všechno klapalo, je dobré vědět, co má rádo a co se naopak na záhonech popuzuje. Zkrátka některé rostliny spolu vycházejí dobře a jiné skoro vůbec. Takže jak to je?

Je dobré si stále připomínat základní zahradnické pravidlo, totiž že jeden druh zeleniny, resp.  rostliny z téže čeledi a rodu, můžeme na daném záhonu pěstovat jen jednou za tři roky. Je to nutné nejen k udržení kvalitní a živné půdy a zajištění ideálních podmínek pro zeleninu různé trati, ale také proto, aby se místo nestalo semeništěm chorob a škůdců, kterým budeme každoročně dodávat jejich oblíbenou krmi jako na velkolepém rautu.

Toto pravidlo je složitější udržet na smíšených záhonech, kde plodiny kombinujeme, aby se navzájem podporovaly. Proto je užitečné si o výsadbách v jednotlivých letech vést záznamy. Nezabere to moc času, v lednu či únoru  je to jen pár hodin plánování, a rozhodně se to vyplatí.

Je dobré mít na paměti, že je prospěšné sázet vedle sebe rostliny mělce a hluboko kořenící, lépe tak využijí živiny v různé hloubce a nebudou si konkurovat. Také střídáme vysoké a nízké rostliny, efektivněji se využije dopadající sluneční světlo.

Jaké kombinace tedy můžeme doporučit?

Celer bulvový vysadíme mezi košťáloviny. Celer chrání je před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou a odpuzuje i dřepčíky. Zelí chrání před houbovými chorobami.

Česnek zvyšuje odolnost mnoha rostlin a chrání je před houbovými nemocemi. Vysazujeme ho mezi salát, mrkev, rajčata, hadí mord čili černý kořen, okurky, jahody i  pod ovocné dřeviny.

Střídavá výsadba cibule nebo pórku a mrkve chrání mrkev před a cibuloviny před květilkou cibulovou. Cibule a pórek také potlačují u košťálovin nádorovitost jejich kořenů.

Vzájemně se chrání zelí a rajčata a křen v bramborách nevoní mandelinkám.

Pradávná je symbióza kukuřicepopínavé fazole. Fazole se pne po blízko vysazené kukuřici, a nitrofilní bakterie žijící v hlízkách kořenů fazole dodávají na živiny náročné kukuřici dusíkaté látky. Indiáni kombinaci doplnili ještě o „třetí sestru“ – dýni, a zajistili si tak plnohodnotnou stravu prakticky na celý rok.

A teď čemu se vyhnout? Jakých kombinací a blízké výsadby se vyvarovat?

Červenou řepu a salát nedávejte ke špenátu,

Zelí nepatří poblíž jahod,

Kapusty spolu soupeří, takže kadeřavou nedávejte k růžičkové,

Okurky nesázejte poblíž rajčat, zelí, květáku, růžičkové kapusty a brokolic.


Fazole se necítí dobře vedle fenyklu.

Výčet harmonických i nesouladných kombinací je poměrně dlouhý příště prozradíme další.

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

Co si potřebujete vysít?

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru