Před výsadbou cibulovin, včetně těch okrasných, se doporučuje tzv. moření, které je ochrání jak proti některým úporným škůdcům, tak proti hnití a plesnivění v půdě.
Pokud nechcete sahat po silných chemických fungicidech, nabízím vám tři přírodní altenativy”
- Zní to možná nepravděpodobně, ale velmi účinná je horká lázeň. Po dobu 25 minut udržujeme cibule ve vodě o teplotě 50°C. Nesmí to být víc! To by zničilo zárodek rostliny nebo pupen. Je proto zásadní po celou dobu kontrolovat požadovanou teplotu teploměrem. Tato teplota spolehlivě zničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, a její výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli.
- Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Recept na jeho přípravu je jednoduchý – vezmete 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody a výluh necháte odstát do druhého dne. Pak ho přivedete k varu a zhruba půl hodiny necháte probublávat. Jakmile pak odvar vychladne na 50°C, postupujeme stejně jakou s vodní lázní. Lze také zakoupit přesličkový extrakt, jednoduše kápnout 10 kapek do litru vody, rozmíchat a ohřát na uvedenou teplotu. (À propos, takto se dají ošetřit i větší semena rostlin před výsevem, doporučuje se k tomu sáček do kávovaru. Pevně ho sepneme a po vykoupání necháme semínka ještě v pytlíčku okapat a můžeme je vlhké rovnou sázet. Lépe vyklíčí a rostlinky budou životaschopnější).
- Třetí možností je využití chemie, která není příliš nebezpečná a toleruje ji i ekologické zemědělství. Jedná se o kapalný sirný koncentrát Sulku a hypermangan, tedy manganistan draselný. Jen je potřeba postupovat s mírou a dodržovat předepsané ředění. To platí zvláště u 5% roztoku Sulky – dlouhá doba moření, doporučená na obale, může cibulku popálit. Její význam spočívá hlavně v ochraně proti vlnovníku česnekovému a dvě hodiny namáčení zcela postačují.
Hypermanganem nic nepokazíte, někteří odborníci mu ale velký význam nepřikládají a uznávají, že větší zásluhu na ochraně cibulí má právě sama voda. Chcete-li ho použít, vězte následující postup: Ve studené vodě rozmícháte pár krystalků hypermanganu tak, aby vznikl světlerůžový roztok. Cibule v něm můžete po nechat namočené přes noc, maximálně 24 hodin. Poté vodu slijte, cibulky nechte mírně oschnout a můžete sázet. Rychleji zakoření a budou méně náchylné k chorobám.
Mohlo by se vám hodit
-
Česnek christophův (Allium christophii)139.00 Kč
-
Ladoník (Camassia) – cibule129.00 Kč
-
Tulipán (Tulipa) – směs barev žluté a červené79.00 Kč
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?