Jak výsevy za okno a na parapet

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

Únor už můžeme s úspěchem považovat za plnohodnotný začátek zahradnické sezóny. Můžeme totiž začít vysévat na okenní parapety, které poskytují semenům dostatek světla a tepla, aby s naší pomocí dokázaly vyklíčit v semenáček.

Co budeme potřebovat?

Osivo  + nádoby + substrát. Tak jdeme na to!

1. Čerstvé a kvalitní osivo je základ. Pokud máte možnost vyhněte se osivu mořenému.

2. Nádoby na výsev mohou být nejrůznější

  • Osvědčily se klasické nízké misky, z těch ale musíme brzy po vyklíčení rostlinky přesadit, tedy přepikýrovat.
  • Ideální jsou sadbovače s malými květináčky, které poskytují každé rostlince samostatný prostor pro dostatečný rozmach. Můžeme použít plastové na opakované použití.
  • Dobrou volbou jsou i jednorázové rašelinové sadbovače, jejichž velikost lze snadno upravovat. Kořeny semenáčků prorostou skrz biologicky rozložitelný materiál květináčů, takže mladé rostliny mohou neomezeně růst dál a při výsadbě na finální místo v nich rostliny můžeme ponechat.
  • Jinou variantou jsou jednotlivé malé květináčky – sáhnout můžeme nejen po plastových či rašelinových, ale i klasických hliněných.

Pod všechny druhy výsevních nádob budeme samozřejmě potřebovat tácy pro případné přetečení zálivky.

  • Pokud se někdo obává, že by neuhlídal podmínky potřebné pro klíčení, může investovat do miniskleníčku s ventilací.

3. Jaký substrát?

  • Substrát určený pro výsev  a množení můžeme koupit hotový, nebo si namíchat svůj vlastní. Substrát pro výsevy obsahuje méně kompostu, a naopak více písku a rašeliny. Díky tomu je půda kypřejší a rychleji se zahřeje, což napomáhá růstu kořenů. Živin semenáček nepotřebuje tolik, čerpá je totiž ze samotného semínka – zhruba po měsíci by měl být ale přesazen do hodnotnější půdy. Výsevní substrát by měl být také propařený, aby se zahubily zárodky hub, způsobujících padání klíčních rostlin.

Padání klíčních rostlin je houbová choroba. Podporuje ji přílišné vlhko, teplo a hustý výsev. Po napadení začne krček rostlinky postupně nad kořenem černat a rostlina následně odumírá.   

Relativní novinkou jsou sadbovače s už připraveným pěstebním médiem, jakým jsou třeba kostky z čedičové vaty. Naopak klasickým materiálem, používaným pro klíčení semen, je čistý perlit.

Jak postupovat při samotném výsevu

  • Květináče naplňte vlhkým substrátem kousek pod okraj a materiál do nich pevně vmáčkněte. Na povrch rozložte osivo a lehounce poprašte substrátem – k tomu se skvěle hodí síto. Jemně uhlaďte, aby semínko získalo větší kontakt se zeminou. Některá semínka se nezakrývají vůbec, naopak jiná, zejména ta větší, by se měla vmáčknout hlouběji do substrátu. Ta je také vhodné předem namočit. Namáčení jsme se už věnovali podrobně v dubnu 2022. A nezapomeňte si květináčky dobře označit.
  • Povrch udržujte vlhký – přímá zálivka by semínko mohla vyplavit, vhodnější je použít „mlhu“ z rozprašovače. Pro udržení stálé vlhkosti je vhodné přikrýt misky průhledným krytem. V takovém případě nezapomínejte pravidelně kryt odstraňovat, aby byla zajištěná výměna vzduchu a povrch neplesnivěl.
  • Květináčky dejte na světlé teplé místo (od 15 do 20 °C), pozor ale na horký radiátor nebo ostré slunce, hrozí rychlé vysušení substrátu i rostlinek. Zabraňte zamokření zeminy a zajistěte jim dostatečné větrání. V případě, že sazeničky pěstujete na výsevní misce, přepikýrujte je do samostatných květináčků, jakmile trošku zesílí a objeví se u nich první pravé lístky. K tomu se skvěle hodí pikýrovací kolík, stačí ale i kratší tyčka nebo rukojeť lžičky. Příliš dlouhé kořeny mírně zkraťte, jednoduše je prsty uštípněte, a rostlinky zasaďte trochu hlouběji do větších nádob.
  • Až se semenáčky ujmou, přeneste je při mírném počasí vždy na několik hodin ven, aby se postupně otužovaly. Většina sadby se potom na venkovní stanoviště vysazuje až po „zmrzlých“.

Časný výsev za okno se vyplatí například u řapíkatého celeru, libečku, petržele, divokých rajčat, bazalky a mnohé další zeleniny a bylinek. Začátkem března si pak můžete předpěstovat už i některé letničky, pokud chcete, aby vám vykvetly co nejdříve. Vhodný je třeba aksamitník, slunečníce, hvozdík vousatý nebo luštěnice trnitá.

 

Mohlo by se Vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru