Komonice lékařská je jednoletá až dvouletá bylina. Podle stanoviště dorůstá výšky 30 až 100 cm. Je to vzpřímená zpravidla bohatě větvená rostlina. Převislé, lehce vonné, žluté květy rostou v dlouhých, úzkých přímých hroznech po 30 až 70.
Stanoviště
Má ráda suché stráně a úhory, člověkem přetvořené plochy v obcích. Vybírá si místa po demolicích, navážky, skládky, rumiště atd. Vyhledává také okraje komunikací, nádraží a podobná osluněná nebo mírně zastíněná stanoviště v blízkosti lidských sídel. Kvete od června do září.
Co s ní v kuchyni
Sbíráme kvetoucí části květenství a to nejlépe ve chvíli, kdy rostlina začíná kvést. Není to úplně jednoduché, protože květenství jsou opravdu rozložitá a je třeba vystřihovat pouze použitelné kvetoucí části, na nichž se ještě nezačala tvořit semena. Jedině tak získáme bezvadnou kuchyňskou ingredienci.
Čerstvá, lehce zavadlá komonice poslouží při výrobě aromatizovaného vína nebo i nealkoholických nápojů. Její vůně se začerstva snadno uvolňuje i do perlivých vod.
Hlavní složkou této vůně je kumarin, který se používá i parfémů. Tato chemická sloučenina je považována na symbolickou vůni posečené trávy, sena a vůbec léta.
Sušená drcená květina se dá přidávat do krémů nebo do pečiva. Je i vítanou přísadou do relaxačních a očistných zimních čajů.
Mohlo by se Vám hodit
-
Komonice lékařská (Melilotus officinalis)41.00 Kč – 56.00 Kč
-
Pelyněk pontický – koření znalců59.00 Kč – 69.00 Kč
-
Komonice lékařská sušený květ49.00 Kč – 59.00 Kč
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?
Dobrý den, je fajn, že jste vytvořili takovýto herbář jedlých květin, ale měli by jste u kytek uvádět, jestli jsou se silnými účinky až možností otravy, takže by se měli používat pomálu. Zde komonice právě mezi ně patří. Tak jako třeba i mařinka vonná.
Ať se daří.