Běgonia neboli kysala

Begonie (Begonia)

Begonie se slovensky jmenuje daleko lépe. Naši východní sousedé jí říkají kysala. V tom názvu je všechno, takže se nebojte používat ji všude tam, kde by se hodilo trochu citronové šťávy.

Jak ji pěstovat

Šikovní zahradníci si dokáží begonie vypěstovat doma. Já takovou věc nezvládnu, tak volím předpěstované rostliny, které se vysazují na záhon v polovině května. Je třeba vyčkat, až pomine nebezpečí nočních mrazíků – jednoduše Po Zmrzlých. Mají rády výživnou lehkou půdu a dostatek světla, nikoli však sluneční úpal. Potřebují pravidelnou zálivku, nikoli však podmáčení. Kvetou do prvního mrazu.

Co s ní v kuchyni

Rozvité květy  begonií stříháme opatrně, aby se nepoškodily další části rostliny. Trvanlivost některých druhů je překvapivá, v lednici vydrží svěží  krásné do druhého dne.

Begonie jsou pro svou kyselost vhodné všude tam, kde by se hodilo trochu citronové šťávy. Mohou se přidávat na ovocné i zeleninové saláty. Obzvláště vítanou dekorací jsou na nejrůznějších krémových moučnících. Radostně běží naproti všemu čokoládovému. Znáte lepší akord než kyselost a čokoláda?  Hodí se i na tvarohové pomazánky a dipy. Ozdobí ryby, sýry nebo některé přílohy. Na dekorace jsou vhodnější sytěji zbarvené odrůdy begonie, protože světlé květy při prvním pomačkání  tmavnou.

Pozor! Begonie pěstované jako pokojovky k jídlu nejsou.

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru